Horolezectví

Photo
Photo
Photo
Photo
Photo
V okolí města se přijdou na své i horolezci
Skály u Ohře mají řadu obtížností
Svatošké skály jsou častým cílem horolezců
Skalní masiv je jen pár kilometrů od města
Ve Svatošských skalách je zákaz prvovýstupů
Svatošské skály

Jen několik kilometrů od Horního Slavkova se nachází národní přírodní památka Svatošské skály. Díky jejich vzhledu i umístění jsou považovány za nejkrásnější skalní útvar regionu a jsou vyhledávané nejen horolezci, ale také všemi milovníky romantiky.

Skály nabízí na osm desítek cest, ze kterých si vyberou lezci téměř všech výkonností. Co se týká jištění, je většina cest osazena fixním jištěním (nýty), používání kovových vklíněnců povoleno. Charakter tras zahrnuje lišty, oblé spáry, police, i lezení na tření. Klasifikace je ve stupních III - IX UIAA.

V roce 2010 pak správa CHKO Slavkovský les vydala nové rozhodnutí, na základě kterého je povoleno lezení na území Svatošských skal až do konce roku 2015.

Ačkoliv do oblasti vede silnice z Karlových Varů – pozor na odskok Doubí, je zde zakázaný vjezd. Skály jsou po zaparkování na okraji Karlových Varů dostupné pěším pochodem během cca dvaceti minut. Druhou možností je přibližně dvojnásobně delší přístup od Lokte, kde lze zaparkovat poblíž vodáckého tábořiště.

Popis jednotlivých tras na: http://www.lezec.cz/pruvodcx.php?key=102. Další informace lze najít také v Lezeckém průvodci Krušných hor, Středního Poohří a Českého středohoří vydaném v roce 1999 chomutovským Horoklubem, nebo v publikaci Nepískovcové skály v Čechách - horolezecký průvodce (2) Jana Novotného a kolektivu, který byl vydán v roce 1989 nakladatelstvím Olympia.